A filoxérafertőzés még napjainkban is az egyik legsúlyosabb biológiai biztonsági kockázata az ausztrál szőlőtermesztésnek, amely képes akár teljes szőlőültetvények kipusztítására is.
Az ausztrál borászokat támogató szervezet, a Wine Australia ismételten felhívta a helyi bortermelők figyelmét, hogy szőlőtelepítés esetén filoxéra-álló alanyokat használjanak, hiszen Ausztráliában jelenleg is 83 db filoxéra törzs lelhető fel, melyek közül 49 a szőlő gyökerére, 23 a levelekre, 11 törzs pedig mind a gyökérre, mind a levelekre komoly veszélyt jelent. A fertőzés maximum hat éven belül a növény pusztulásához vezet, de a terméshozamokra gyakorolt negatív hatása sokkal hamarabb érezhető.
Az ausztrál borágazat nagymértékben ki van téve a filoxéra kockázatának, hiszen a kontinensen nyolc karantén-zónában van jelen a fertőzés, ugyanakkor a szigorú elkülönítési szabályoknak köszönhetően korlátozott mértékben terjednek tovább más ültetvényekre.
Pirossal jelölve láthatóak a filoxérával fertőzött területek.
Mint közismert, a fertőzésre nincsen tökéletes gyógymód, az egyetlen megoldás lehet az ellenálló alannyal történő újratelepítés. Ennek ellenére egyedül Dél-Ausztráliában a szőlőterületek cca. 70-75 % -át ültetik mégis a filoxérának kevésbé ellenálló, saját gyökerű szőlővel, amely nagy veszélyt jelenthet a karanténokon kívüli egészséges szőlőkultúrára.
A fertőzés karanténokból való kitörésének megakadályozásának legjobb módja lehet a rezisztens alanyfajták használata, ami a fertőzésmentes ültetvények jövőbeli záloga is egyben. Igaz, az ültetvények rezisztens alanyokkal való telepítése jóval drágább, mint a saját gyökerű szőlő használata, ám ez a többlet kiadás megéri a befektetést, hiszen egy esetleges járvány esetén ez az intézkedés csökkentheti a termelőket érő negatív gazdasági hatásokat.
A kontinens elszigeteltségének és szigorú biológiai biztonsági gyakorlatának köszönhetően elkerülheti a gyökértetű által okozott hatalmas pusztítást, amelyet korábban a világ más bortermelő területein végzett, de a jelenleg is fennálló kockázatok alapján egyáltalán nem szabad figyelmen kívül hagyni. A megfelelő alanyfajta kiválasztása tehát fontos védelmi intézkedés lehet a hosszú távú szőlőtermesztés fenntarthatósága érdekében.
Ebből a célból a Wine Australia a „Grapevine Rootstock Selector” alkalmazás bevezetésével próbál segítséget nyújtani a szőlősgazdáknak a megfelelő alany kiválasztásában. A weboldal széles körű információkkal, kutatási eredményekkel látja el az érdeklődő gazdákat, és a termőterület sajátosságainak megadása után ajánlásokat tesz a megfelelő alany kiválasztására.
A termőterületek tulajdonosai érthető módon ragaszkodnak a kevésbé ellenálló, saját gyökeres, de, a fogyasztók által már jól ismert és kedvelt régi fajtákhoz, viszont a borágazatot segítő szervezetek által kiadott felhívásokat látva szükséges lesz a rezisztens fajták felé fordulniuk, még mielőtt egy hatalmas károkat okozó, megállíthatatlan járvány söpör végig a kontinensen.
Kép: vinehealth.com.au
Ha tetszett, olvasd el a BORgonzola blog többi írását is, vagy csatlakozz a Facebook oldalunkhoz!